Jótékony fűszerek és gyógynövények kutyáknak
2023. május 04., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Tápanyagokban gazdag fűszereink és gyógynövényeink igazi áldásként hatnak egészségünkre. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiknak hála hozzájárulnak szervezetünk megfelelő működéséhez. Jótékony hatásaikat kedvenceink is megérezhetik. Lássuk, mit és hogyan adhatunk nekik a természet patikájából!
1. Bazsalikom
Ásványi anyagokban és vitaminokban (pl. A, B, C, E) gazdag növény, mely antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. A baktériumok és vírusok elleni küzdelemben segíthet a betegségek megelőzésében, hozzájárul az egészség megőrzéséhez és általános hangulatjavítóként nyugtató hatással bírhat a szorongó, ideges kutyákra.
Alkalmazás: friss vagy szárított formában, a kutya méretétől függően 1/8 – 1 teáskanál bazsalikom az eledelére.
Kockázat: nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén emésztőrendszeri panaszok (hányás, hasmenés) léphet fel. Néhány kutyánál allergiás reakciót válthat ki.
2. Petrezselyem
Antioxidánsok, rostok, vitaminok (A, C, K, folsav) és ásványi anyagok mind-mind megtalálhatóak egyik kedvenc fűszernövényünkben. Hozzájárul a szervek megfelelő működéséhez, segít a méregtelenítésben, és még a kellemetlen lehelettel is felveszi a harcot.
Alkalmazás: jótékony hatása elsősorban frissen adva érvényesülnek, például a kutya eledelére vagy jutalomfalatba aprítva, de szárított, őrölt formában is hatékony.
Kockázat: nagy mennyiségben történő fogyasztása mérgező hatással bír, többek között fényérzékenység léphet fel, mely napos időben fokozza a leégés veszélyét.
3. Rozmaring
Rostokban és esszenciális vitaminokban gazdag növény, vasat és kálciumot is tartalmaz. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak hála segíthet a betegségek leküzdésében. Jótékonyan hat a szív egészségére is.
Alkalmazás: 1/8 – ½ teáskanál rozmaring friss vagy szárított formában.
Kockázat: némely kutyánál allergiás reakciót okozhat, a tünetek enyhétől (pl. viszketés, vakarózás) egészen a súlyosig terjedhetnek (pl. rohamok). Nagy mennyiségben fogyasztva emésztőrendszeri panaszokat okozhat. Mindig kérjük ki állatorvosunk tanácsát, ha szeretnék rozmaringot adni kedvencünknek, és a kórtörténetében előfordult már szívprobléma, roham. Vemhes és szoptató szukáknak, valamint 6 hónapos kor alatt is körültekintéssel ajánlott adni.
Eledelére soha ne tegyünk rozmaringolajat, és helyi kezelésként se alkalmazzuk!
4. Oregano
Az ASPCA listáján a mérgező növények közé sorolják, megfelelően adva azonban jótékony hatásait a kutyák is megérezhetik. Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, segíthet légzési és emésztőrendszeri panaszoknál. Baktériumok, vírusok és gombák okozta fertőzések, betegségek esetén támogatja az immunrendszert. Gazdag antioxidánsokban, vitaminokban (E és K), omega-3 zsírsavakban, valamint mangán, vas, kálcium és triptofán is található benne.
Alkalmazás: 1/8 – ½ teáskanál friss aprított vagy szárított őrölt oregano a kutya eledelébe, jutalomfalatva keverve.
Kockázat: csak kis mennyiségben ajánlott! Közepes és nagyobb mennyiségben történő fogyasztása mérgező hatást válthat ki. Soha ne adjunk kedvencünknek oregano olajat, mivel az túl erős a szervezetének.
5. Kapor
Görcsoldó hatásának köszönhetően nyugtatja az emésztőrendszert, enyhíti a puffadást és gázképződést, könnyíti a bélmozgást, székrekedés ellen is ajánlott. Ha kedvencünk szájszaga kellemetlen mértéket ölt, egy alapos kivizsgálás és fogtisztítás mellett a kapor is segíthet frissebbé tenné leheletét.
Alkalmazás: ¼ – 1 teáskanál friss aprított vagy szárított őrölt kapor a kutya eledelébe, jutalomfalatba keverve. Tea formájában is adható, kistestű kutyáknal legfeljebb 0,5 dl, nagyobbaknak legfeljebb 2 dl.
Elkészítése: Öntsük fél csészényi forró vizet egy teáskanálnyi száraz, aprított kaporra. Keverjük el alaposan, hagyjuk ázni 10 percig, majd szűrjük le. Miután kihűlt, hozzáadhatjuk a kutya ivóvizéhez vagy eledeléhez.
Kockázat: a kapor olaja toxikus, soha ne adjunk kedvencünknek e formájában! Bőrfelületre kerülve égési sérülést okozhat.
6. Orvosi zsálya
A, E és K-vitamin, kálcium, magnézium, kálium, foszfor, cink egyaránt megtalálható e gyógynövényben. Emésztési problémák esetén segíthet. Antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő hatása mellett még a kórokozók elleni küzdelemben is támogatja az immunrendszert.
Alkalmazás: 1/8 – 1 teáskanál frissen aprított vagy szárított őrölt zsálya a kutya eledelébe keverve.
Kockázat: fogyasztása kis mennyiségben ajánlott.
7. Fahéj
Több mint egy ízletes fűszer, hiszen gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságok széles tárházával bír. Jótékony hat kellemetlen szájszag esetén, és segít a vércukorszint szabályozásában.
Alkalmazás: testmérettől függően 1/8 – 1 teáskanál őrölt fahéj a kutya eledelére.
Kockázat: nagy mennyiségben történő fogyasztása gyomorrontást okozhat. Soha ne engedjük, hogy a kutya belélegezze az őrölt fahéjat! Finom pora megtapad a nyálkahártyán, irritálja azt, melynek eredménye köhögés, légzési nehézség, és a fulladás veszélye is fennáll. Ne adjunk kedvencünknek fahéjas édességeket, péksüteményeket, mert azok gyakran mérgező összetevőket, például mazsolát, csokoládét, szerecsendiót tartalmazhatnak.
8. Gyömbér
Jótékony hatása elsősorban az emésztőrendszernél érvényesül, elősegíti a hatékony felszívódást, továbbá antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ízületi gyulladás, krónikus fájdalmak, szellemi hanyatlás esetén is segíthet. Csökkentheti a hányingert, hányást betegségek (pl. rák, kemoterápia) esetén, illetve, ha a kutyának nehézséget okoz az autózás, rosszul van tőle. Fokozza a vérkeringést és javítja az emésztést. Irritábilis bél szindróma (IBS) esetén enyhíti a felerősödő tüneteket.
Alkalmazás: 20-50 mg/ttkg, reszelt formában az eledelre, de belesüthetjük az otthon elkészített jutalomfalatba, kutyakekszbe is. Ha nyersen szeretnénk adni, ügyeljünk arra, hogy a kutya méretétől függően legfeljebb ¼ – 1 teáskanálnyi mennyiséget egyen.
Kockázat: nagy mennyiségben történő fogyasztása puffadást, gázképződést, hányingert és szívpanaszokat okozhat. Soha ne adjunk gyömbért a kutyának, ha vérzési problémákkal küzd (pl. vérzékenység, vérszegénység), vagy non-szteroid gyulladáscsökkentő tablettát szed. Körültekintéssel kell eljárni az epehólyagot érintő problémák esetén, valamint vemhes és szoptató szukáknál. Mindig kérjük ki állatorvosunk tanácsát, ha gyömbért szeretnénk adni kedvencünknek, mert kölcsönhatásba léphet más étrendkiegészítőkkel, vitaminokkal és gyógynövényes készítményekkel.
Figyelmeztetés!
-
Ha fűszert, gyógynövényt szeretnénk adni kutyánknak, előzetes kérjük ki állatorvosunk és kisállatdietetikus tanácsát!
-
Ha fogyasztást követően a kutya viselkedése megváltozik, emésztési vagy egyéb panaszok lépnek fel, a továbbiakban kerüljük a problémás fűszer vagy gyógynövény adását!
-
Ügyeljünk a megfelelő mennyiségre: kistestű és kölyök kutyák esetében számoljunk kisebb adaggal!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: betterpet.com, preventivevet.com
Indexkép forrás: petsradar.com
Cikk első megjelenése: 2022. május 25.
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Ehetnek a kutyák paradicsomot?
Kedvenceink szívesen megkóstolnának mindent, amit mi eszünk, de ez még nem jelenti azt, hogy kapniuk is kell belőle. Mi a helyzet a paradicsommal?